|
Főoldal
Magyarról oroszra fordítás
Oroszról magyarra fordítás
Árak, rendelés
GyIK
Legutóbbi munkáim
Oroszul - по-русски
Kapcsolat
Szolgáltatások
Fordítási szakirányok
Cikkek a fordításról
Hazai csemegék
Érdekességek
Utazások
|
|
Hatással van-e az anyanyelvünk a gondolkodásunkra?
Máig is folyik a tyúk-tojás vita az anyanyelv és gondolkodás kölcsönhatásairól.
Különböző nyelvek, s másképp látjuk a világot?
Hasonlítsuk össze például az örök optimista, vidám és hangos mediterrán népeket a magyarok búskomorságával. Nálunk még a Himnusz is a történelmi bűnhődéseinkről szól, s annak megírása eltelt csaknem két évszázad alatt a „helyzet még fokozódott” is. Hosszabb időt töltve például Barcelonában, egyetlen magyarként, beágyazódva a helyi környezetbe, hihetetlen optimizmussal tölthet fel bennünket.
Nyelvek, melyeknél a főneveknek nemük is van
Ezek közé tartozik például az orosz és a német nyelv is. Mindenki tudja, hogy a dolgoknak nem lehetnek sem hímneműek, sem nőneműek, sem pedig semlegesneműek. Oroszban például az orr hímnemű, a németben pedig nőnemű. A hegy esetében pedig fordítva, oroszban nőnemű, németben pedig hímnemű. Amikor az egyes nyelvekben a tárgyak neme ellenkező, akkor az anyanyelvükön beszélők esetében azoknak a befogadása, értelmezése is ellenkező lesz.
A nyelvünkbe zártság és a gondolkodás alakítása-manipulálása napjainkban
A korszerű tömegkommunikációs eszközök révén nyelven belül is erőteljesen manipulálható az emberek gondolkodása.
Kicsiben ez a következőképpen történhet. A bboking.com-on egy budapesti szállodáról megjelent egy negatív vélemény. A tulajdonos reagálása a szálloda vezetői értekezletén: kérem, gondoskodjanak róla, hogy az elkövetkező napokban megjelenjen legalább 8-10 db pozitív vélemény, így a negatív már eléggé hátra fog sorolódni.
Nagyban pedig a tömegkommunikációs eszközökön keresztül fentről határozzák meg a mindennapi beszédtémáinkat. Például amikor a Szovjetunióban – többek között a fiatalság társadalmi munkájával – épült a Bajkál-Amur vasútvonal, akkor a szovjet tömegtájékoztatásban folyamatosan jelentek meg erről riportok, filmek. Ezeknek is köszönhető volt, hogy az egyetemisták közül – köztük magyarok is – igen sokan utaztak oda nyáron építőtáborokba.
További cikkek:
|